Zacznijmy od tego, czym jest Polski 艁ad. W skr贸cie mo偶na powiedzie膰, 偶e jest to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. W艣r贸d jego za艂o偶e艅 jest zmniejszenie nier贸wno艣ci spo艂ecznych. A tak偶e stworzenie lepszych warunk贸w do 偶ycia dla wszystkich obywateli. Na razie jednak jedyne co jest pewne to, to 偶e wprowadzi艂 mn贸stwo zamieszania i wielkie obci膮偶enia dla os贸b pracuj膮cych. Jednym z obci膮偶e艅 (mo偶na go spokojnie nazwa膰 podatkiem ) jest sk艂adka zdrowotna, kt贸r膮 p艂acimy od ka偶dej zarobionej z艂ot贸wki. W tym artykule chcemy si臋 skupi膰 na zale偶no艣ci sk艂adki zdrowotnej od rycza艂tu.
Najwa偶niejsze za艂o偶enia
Jedn膮 z rzeczy, kt贸r膮 chcemy zaznaczy膰 na samym pocz膮tku, jest to, 偶e podatnicy, wybieraj膮c rycza艂t od przychod贸w ewidencjonowanych, nie b臋d膮 mogli odliczy膰 zap艂aconej sk艂adki zdrowotnej. Dlaczego? Poniewa偶 uchylony zosta艂 art. 13 ustawy o zrycza艂towanym podatku dochodowym, kt贸ry zezwala na jej odliczenie od podatku. Czy to sprawi, 偶e ten spos贸b rozliczenia stanie si臋 jeszcze mniej popularny? Ot贸偶 nie. Okazuje si臋, 偶e od bie偶膮cego roku rycza艂t od przychod贸w ewidencjonowanych mo偶e zyska膰 na popularno艣ci. Dlaczego? Wszystko dzi臋ki temu, 偶e zasady rozliczania sk艂adki zdrowotnej b臋d膮 stosunkowo przejrzyste i korzystne.
R贸偶nica mi臋dzy rycza艂tem od dochod贸w ewidencjonowanych a innymi formami opodatkowania w zakresie sk艂adek zdrowotnych
W przypadku pozosta艂ych form opodatkowania (podatku liniowego lub skali podatkowej) sk艂adka zdrowotna jest progresywna. Co oznacza, 偶e jej wysoko艣膰 wraz z dochodami podatnika wzrasta. Decyduj膮c si臋 na rycza艂t, nadal obowi膮zywa膰 b臋dzie sk艂adka progresywna. Na czym wi臋c b臋dzie polega艂a r贸偶nica? Przede wszystkim na tym, 偶e b臋dzie ona kszta艂towa艂a si臋 na znacznie bardziej przewidywalnym poziomie. Dlatego w艂a艣nie ustawa wyr贸偶nia trzy progi, od kt贸rych uzale偶niona b臋dzie rzeczona sk艂adka zdrowotna:
- pierwszy – do 60000 z艂; sk艂adka 317,83 z艂
- drugi – od 60000 z艂 do 300000 z艂; sk艂adka 529,72
- trzeci – powy偶ej 300000 z艂: sk艂adka 953,49
To jeszcze nie koniec rewelacji. Musisz pami臋ta膰, 偶e przy okre艣laniu wysoko艣ci przychod贸w, od kt贸rych zale偶y wysoko艣膰 sk艂adki zdrowotnej, masz prawo jako podatnik pomniejszy膰 je o kwoty op艂aconych sk艂adek na ubezpieczenia:
- emerytalne;
- chorobowe;
- rentowe;
- wypadkowe.
Pod warunkiem, 偶e nie zosta艂y one zaliczone do koszt贸w uzyskania przychod贸w. Lub je艣li nie zosta艂y odliczone od dochodu.
Przyj臋cie innej podstawy sk艂adki zdrowotnej
Jako przedsi臋biorca korzystaj膮cy ze zrycza艂towanej formy opodatkowania musisz zwr贸ci膰 uwag臋 na mechanizm obliczania przychod贸w, jako podstawy sk艂adki zdrowotnej. T.zn s膮 dwie mo偶liwo艣ci. Albo korzystamy z przychod贸w z poprzedniego roku (musimy spe艂ni膰 warunki, aby z tego skorzysta膰) albo 艣ledzimy przych贸d na bie偶膮co.
0 komentarzy